2014. június 18., szerda

Bevezető

Szokássá vált a UWC-s ösztöndíjat elnyerő diákok körében, hogy blogot írnak kinti élményeikről, mindennapjaikról, egyrészt, hogy tájékoztassák az otthoniakat, másrészt pedig, hogy segítsék az ösztöndíj majdani megpályázóit. Én úgy döntöttem, pár bevezető bejegyzéssel indítom első blogomat.




De kezdjük az elején: ki vagyok én, mi az a UWC és mit nyertem ezzel az ösztöndíjjal?


Magamról:

Zolinak hívnak, 18 éves vagyok, és eddig a kecskeméti Bolyai János Gimnázium spanyol-magyar két tanítási nyelvű tagozatára jártam (2011-2014), augusztus végétől pedig a norvégiai Red Cross Nordic United World College (RCNUWC) diákja leszek két évig. Magamról ennyi egyenlőre elég is.

oklevél

A UWC-ről:

United World Colleges, röviden UWC, egy nonprofit nemzetközi szervezet, melyet a hitleri Németországból korábban elmenekülni kényszerült Kurt Hahn hívott életre 1960-ban a nemzetközi megértés elősegítése végett.

A szervezet mára már 14 középiskolát tart fenn a világ 14 különböző országában, melyekbe a világ minden pontjáról érkeznek diákok. A tanítás mindenhol teljes egészében angolul folyik (egy kivételtől eltekintve), és a kétéves kurzus befejeztével a diákoknak egy világszerte elfogadott nemzetközi érettségit (IB) van lehetőségük letenni.

A minőségi oktatás mellett nagy hangsúlyt fektetnek a különböző kultúrák megismertetésére és megértetésére is, mely egyedülálló profilt ad a UWC iskoláinak.


a UWC norvégiai iskolája. a következő linken további képek is elérhetőek:
http://www.uwc.org/uwc_education/our_schools_and_colleges/red_cross_nordic_uwc/default.aspx

Az ösztöndíjról:

A UWC iskoláiba a szervezet nemzeti bizottságain keresztül lehet pályázni, nálunk ez a nemzeti bizottság a UWC Magyarországi Egyesülete, korábbi nevén Evime [http://uwc.hu/hu/index.html].

A pályázás minden 10. vagy 11. osztályos diák számára elérhető, aki a rákövetkező év szeptember 1-jéig nem tölti be a 19-et. A válogatás három fordulóból áll:
  1. Írásbeli forduló minden pályázó számára (online és kézzel írt esszék és kérdésmegválaszolások)
  2. Szóbeli forduló Budapesten a kiválasztott 60 diák számára (40-45 perces beszélgetés magunkról és a pályázatunkról)
  3. Kétnapos hétvégi táborozás a kiválasztott 16 diák számára (top secret ;))


Az ösztöndíjat az egyesület minden év őszén hirdeti meg, és csak minimális nevezési díjat (tavaly 3300 Ft) várnak el, viszont cserébe a 3-8 győztes diák számára a kétéves külföldi tanulás minden költségét állják (sokmillió Ft).

Pályázni azonban a válogatás során (főképp a harmadik fordulóban) átélt élmények és az új barátságok miatt azoknak is érdemes, akik magukat nem feltétlenül tartják esélyesnek a végső győzelemre.


a 16 + a válogatók és a szervezők (én vagyok az leghátul, akinek csak a feje teteje látszódik)

Bevezetésnek egyenlőre ennyit. A későbbiekben még írok majd egy-két bejegyzést részletesebben a válogatásról és a kiutazásra való felkészülésről, ősztől pedig úgy tervezem, rendszeresen írok majd az átélt élményekről, aztán meglátjuk, mi valósul meg belőle ;)

Addig is itt van pár olvasnivaló:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése